Skip to content

 

Minimalist Salon Dekorasyonu İçin İlham Veren Öneriler

Minimalist dekorasyon akımı, oldukça şık ve sade bir yaşam alanı yaratmanıza yardımcı olur. Dünya genelinde çok sayıda insan tarafından tercih edilen bu dekorasyon akımı “az eşya çok huzur” anlayışı ile örtüşür. Özellikle açık renk mobilyaların ve aksesuarların tercih edildiği minimal evlerde ferah ve huzurlu bir ortam yaratılır. Çok eşyanın getirdiği bunalma hissinden uzaklaşmak için siz de evinizi minimalist tarzda dekore edebilirsiniz.

 

Minimal Dekorasyon Nedir?

 • Minimal salon dekorasyon modelleri genellikle az sayıda eşyanın oldukça uyumlu bir biçimde bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Minimal yatak odası dekorasyon modelleri ise uyku alanında yalnızca yatak, sehpa ve dolaba yer açar.

 • Olabildiğince az sayıda eşya ile yaşamayı odağına alan bu dekorasyon akımı zamanla yaşam tarzı haline dönüştürülebilir. Minimal dekorasyon akımının kimliğini oluşturan başlıca ögeler ise açık renkli halı, perde ve mobilyalardır. Buna ek olarak, duvar süsü niyetine genellikle nötr renklerde tablolar ya da beyaz fon üstüne siyah yazı içeren posterler tercih edilir.

 • Minimalist dekorasyonda sıklıkla görülen bir diğer unsur ise bitkilerin kullanımıdır. Bitkiler, minimalist biçimde dekore edilen evlerde en önemli süs unsurlarıdır. Ek olarak herhangi bir aksesuara, dekoratif eşyaya ihtiyaç duymamak için evler salon bitkileri ile süslenir. Böylece ihtiyaç duyulan doğallık ve ferahlık korunmuş olur.

 • Zarif ve ince tasarımlı mobilyalar, minimalist dekorasyonun merkezini oluşturur. Olabildiğince şık ve kibar tasarımlı mobilyaları tercih ederek gösterişten uzak bir dekorasyon yaratılır. Bu da minimalist tarzın en önemli göstergelerindendir.

   

Minimalist Salon Dekorasyon Fikirleri

 • Minimalist ev dekorasyon fikirleri salon için rahatlıkla uygulanabilir. Ancak salonunuzun boyutu dekorasyon açısından oldukça önemlidir. Minimalist dekorasyon stili küçük salonlarda oldukça kolay bir şekilde uyarlanabilir. Buna karşın, büyük bir salonunuz varsa minimalist bir salon dekorasyonu için dikkatli davranmalısınız. Ne çok boş, ne de çok karmaşık eşya hissi vermemek için sade aksesuarlar ile denge yaratabilirsiniz.

 • Salonunuzun formu da minimalist bir dekorasyon yaratırken göz önünde bulundurulması gereken bir etmendir. Kare formda bir salonunuz varsa samimi ve göze hoş gelen bir ortam yaratmak kolaydır. Dikdörtgen salonlarda ise doğru konumlandırılmayan mobilyalar, diyalog mesafesi bakımından olumsuz bir imaj yaratabilir. Bu nedenle dikdörtgen salonlarda minimalist mobilyalarınızın uzun kenarlarını efektif biçimde kullanmalısınız. Bunun için L biçimli koltuklar tercih edilebilir.

 • Minimalist bir salon dekorasyonunda duvarlar da oldukça önemli bir role sahiptir. Duvarlarınızı süslerken daha zarif ve detaysız ürünler tercih etmelisiniz. Sade tablolar, nötr renklerden oluşan fotoğraflar duvarlarınız için ideal olabilir. Ahşap renk kullanımı yoğunlukta ise, duvarınıza asmak için hasır şapka gibi doğal ürünleri de tercih edebilirsiniz.

 • Salon aksesuarlarınız ise ortalama boyutlarda, ihtişamdan uzak, diğer eşyalarla uyumlu olmalıdır. Ferah ve sade bir görünüm yaratabilmeniz için salonunuzu ekstra karmaşa yaratacak aksesuarlarla doldurmamalısınız.

 • Perde seçiminde ise olabildiğince açık renkli ve ince tül perdeleri tercih etmelisiniz. Özellikle eviniz güneş alıyorsa, minimalist tarzın en karakteristik özelliklerinden olan aydınlık ve ferah ortamı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

 • Minimalist ev dekorasyon fikirleri salon için uyarlanması kolay fikirlerdir. Örneğin, LED lambalar sade ve şık bir görünüm yaratmanıza yardımcı olur. Böylece tam anlamıyla ferah bir ortam yaratmanız mümkün hale gelir.

 • Eğer salonunuz küçük ise, minimalist küçük salon dekorasyon örnekleri inceleyerek ilham alabilirsiniz. Örneğin, minimalist tarzda dizayn edilen küçük salonlarda halı kullanımı yaygın değildir. Bunun yerine sade ve şık kilimler tercih edebilirsiniz. Açık ya da pastel tonlardaki renkleri tercih etmenizde fayda vardır.