İçeriğe atla
Mahalle temizliği

Mahalle temizliği

Komşularınızla birlikte kendi mahallenizi temizleyebilirsiniz. Mahalle temizliği ve çevre etkinlikleri konularında en iyi fikirleri sizler için bir araya getirdik.

Cif, evimizin ve çevremizin temiz olduğunda bizi mutlu edeceğini çok iyi biliyor. Bu yüzden çevre ve temizlik konusunda sizlerle önerilerini paylaşıyor.

Evimizin temizliğine değer verdiğimiz kadar oturduğumuz semtin de temizliğine değer verdiğimizde yalnızca kendimiz için değil herkes için mükemmel bir adım atmış oluruz. Aslında annelerimizden ve babalarımızdan duyduğumuz gibi eski zamanlarda herkesin kendi kapısının önünü süpürmesi ve tüm mahallenin tertemiz olması kadar basit ancak keyifli bir eylem mahalle temizliği. 

Daha güzel ve temiz bir çevre için hareket geçme zamanı.

Mahalle temizliği etkinliği nasıl düzenlenir?

Mahalle temizliği tek başınıza yapabileceğiniz bir eylem değildir ancak komşularınız da size katılırsa çok daha güzel ve yaşanılabilir bir ortam yaratabilirsiniz. En basit şekilde apartman yönetim toplantılarında temizlik konusunu gündeme getirebilir ve fikirlerinizi herkesle paylaşabilir, ortak bir karar alarak hareket etmenin ilk adımını da atabilirsiniz. 

Çevre etkinlikleri düzenlemek için etkili birkaç fikir şöyle: 

  • Herkesin uyum sağlayabileceği bir tarih seçin. Resmi tatiller ve bayramları bu tarihlerin dışında tutun. Herkesin bir arada olabilmesi ve birbirine destek olması oldukça önemli.

  • Temizlenmesini istediğiniz alanı net bir şekilde belirtin. Komşularınıza da rahatsız oldukları yerlerle ilgili sorular sorun. Herkesin anlaştığı bir noktadan çalışmalara başlayın. Bu belki de bahçenizdeki bir alanın yeniden düzenlenmesi ve temizlenmesi olabilir belki de bir çöp alanının daha derli toplu hale getirilmesi olur. Önemli olan birlikte hareket etmek.

  • İhtiyacınız olan tüm malzemeleri listeleyin. Temizlik kovaları, plastik eldivenler, süpürgeler ve kürekler… İhtiyacınız olan malzemelere sahip olduğunuza emin olun.

  • Sosyal ağlar üzerinden bu etkinliği duyurun. Belki oturduğunuz apartmanın kendine ait bir sayfası vardır. Burada paylaşmaya ne dersiniz? Size katılmak isteyecek pek çok kişi çıkabilir.

  • Plana sadık kalmaya çalışın. Komşularınızın bu etkinliğe katılıp katılmayacağından emin olun. Gerekli eşya ve malzemeleri de yanında getirmelerini tembihleyin.

Sıra çevre haftası etkinlikleri yapmakta 

Bir çevre etkinliği başlattığınıza göre bu etkinliği daha güzel ve değerli hale getirmek için aklınızda olması gereken birkaç fikir de mevcut.

  1. Minicik bir dokunuş bile çevrenizi güzelleştirmeye devam eder. Belki bu etkinliğe bir de elektrik direklerindeki ilanları ve panolardaki yapışkanları sökerek devam edebilirsiniz.

  2. Yaptığınız bu güzel etkinliği gören ve ilham alan komşularınız da size katılmak isteyecektir. O halde onların da katılabileceği daha büyük bir organizasyon hazırlığı yapabilirsiniz. Örneğin bir sonraki çevre etkinlikleri parklar için olur.

  3. Daha büyük bir organizasyon planı yapıp duvar yazılarını temizleyebilirsiniz.

  4. Çevre haftası etkinlikleri geniş bir çerçeveye ulaşabileceği için ihtiyaç listelerinizi diğer mahallelere iletebilirsiniz. Böylece daha fazla kişiye ulaşmakla kalmaz aynı zamanda onları da bu güzel temizlik etkinliğine davet etmiş olursunuz.

Çevre temizliği konusunda yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız diyebiliriz. Özellikle bir süre sonra belediyeye bu konuyu taşıyarak onlardan yardım isteyebilir, dileklerinizi söyleyerek mahallenizin daha güzel ve temiz olmasına destek olabilirsiniz.

Bu etkinlikleri en güzel şekilde tamamlayabilmek için kendi içinizde de günler düzenleyebilir, komşularınızla keyifli sofralarda lezzetli yemekler yerken farklı konulardan konuşabilirsiniz. Birlikte gerçekleştirdiğiniz her etkinlik sizi komşularınızla daha da yakın hale getirecek ve hep özlenen o mahalle havasına kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Etkinliklere davet edebileceğiniz, kendi konusunda uzman kişilerden de yardım alabilirsiniz.. Örneğin insan ve toplum bilimleri uzmanlarını davet edebilir, peyzaj konusunda alanının iyi isimleriyle bir araya gelebilirsiniz. Belki de eski zamanların festival havasını bu etkinliklerle yakalayabilirsiniz.

Birlikte çalışmanın, komşu olmanın ne demek olduğunu çevrenizdeki herkese böylece göstermiş olursunuz. İmece usulü yapılan her şey çok daha keyifli olacaktır.