İçeriğe atla
 1. Anasayfa/
 2. Merhaba Güzellik/
 3. Sosyal gönüllülük projeleri
Hep birlikte daha güzel: Gönüllülük projeleri

Sosyal gönüllülük projeleri

Daha güzel bir çevre için gönüllü sosyal sorumluluk fikirleri ve gönüllülük projeleri. Yaşamaktan keyif alacağınız bir çevreye “Merhaba!” deyin.

Her şey çevrenize faydalı olabilmekle başlar. Daha güzel bir çevrede yaşamak, sizinle birlikte pek çok kişinin mutlu olabilmesini sağlamak adına yapabilecekleriniz neredeyse sınırsız! Yeter ki daha güzel, temiz ve mutlu bir yerde yaşamak isteyin.

Yaşadığınız yere hayat katmak, komşularınızla tanışmak, yardımlaşmak ya da bir şeyleri değiştirmek istediğinizde gönüllülük projeleri imdadınıza yetişir. Birlikte hareket etmenin verdiği ilham ile birlikte iyi bir amaç için bir araya geliyor olmak sizleri daha da yakınlaştırır ve bir aile gibi hissettirir. Söz konusu gönüllü faaliyetler olduğunda sizin dışınızda bu konuda can atan komşularınızı görmekse en çok keyif alacağınız duygulardan bir tanesi olur.

Sosyal gönüllülük projeleri aynı zamanda ömür boyu sürecek yeni arkadaşlıklar ve bağlar yaratabilir. Yaşadığınız yerde, her gün gördüğünüz ve aslında çok iyi anlaşabileceğiniz komşularınızı da keşfetmenize yardımcı olur. Komşularınızı tanıdıkça yaşadığınız yerde daha güvenli hissedersiniz. Daha çok dayanışırsınız ve kocaman bir aile olursunuz.

Gönüllü sosyal sorumluluk ve gönüllü yardım projeleri nasıl düzenlenir?

Sosyal gönüllülük projelerinin faydaları çok açık. Peki gönüllü faaliyetler nasıl planlanır? Geniş bir çevreye yayılabilecek, pek çok kişinin katılabileceği ve herkesin ilham alabileceği harika projeler nasıl hayata geçirilebilir? Adım adım toplum gönüllüsü nasıl olunur? Toplum gönüllüleri nasıl çalışır? İşte birkaç öneri:

 1. Gönüllüsü olmak istediğiniz konuyu net bir şekilde belirleyin ve bu konuyu yazdığınız kağıdı öncelikle kendi apartmanınızdaki panoya asın. Size ulaşabilecekleri bir iletişim adresi de bırakmayı unutmayın.

 2. Gelen geri dönüşler sonrasında fikri daha geniş bir çevreye yayabilmek adına mahallenizdeki diğer apartmanlarla paylaşın. Geri bildirimler alarak projeyi şekillendirin.

 3. Yeterli sayıda kişiye ulaştığınıza inanıyorsanız bu konuyu mahallenizin muhtarı ile konuşun. Size sağlayabileceği özel bir alan olup olmadığını, neler yapabileceğinizi öğrenin.

 4. Günü belirleyin, planınıza sadık kalın ve projenizi tamamlayın.

Nasıl bir proje seçmelisiniz?

Sosyal sorumluluk kavramı devreye girdiğinde genellikle düşünülen temel konu oldukça zor bir iş olmasıdır. Ancak küçük adımlarla başlamak gerçekleştirmek isteyeceğiniz her projenin çok daha iyi bir hal almasına yardımcı olacaktır. 

Kısa bir sürede gerçekleştirebileceğiniz sosyal sorumluluk proje fikirleri şöyle: 

 • Bankları yeniden boyayabilir, duvarlardaki duvar yazılarını silebilir ve mahallenizin yeniden en güzel haline kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 • Sokak hayvanları için mama, su gibi ihtiyaçlarına özel bir proje başlatabilirsiniz. Yalnızca kediler ve köpekler için değil aynı zamanda kuşlar için de ağaçlara asılabilecek kuş yemlikleri koyabilir, özellikle soğuk dönemlerde onların yem bulmasını kolaylaştırabilirsiniz. Böylece yaşadığınız yerde çok daha fazla mutlu canlı olur.

 • Kermes düzenleyebilirsiniz. En eski gönüllülük faaliyetlerinden bir tanesidir. Herkesin kendi imkanları ile bir araya getirdiği eşyalar, yemekler ve çok daha fazlası satılır. Geliri  bir hayır kurumuna ya da belirlediğiniz bir kuruma bağışlayabilirsiniz.

 • Temizlik etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Mahallenizdeki düzenlenmesi ve temizlenmesi gereken alanları belirleyerek yola çıkabilir, sonrasında daha geniş bir alana yayılabilirsiniz.

Bu fikirler ve önerilerle birlikte dayanışma ruhunu mahallenize taşıyabilirsiniz. Yaşamaktan keyif alacağınız bir çevreye “Merhaba!” diyebilirsiniz!