İçeriğe atla
Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı nasıl temizlenir, kokulardan nasıl arındırılır? Bu ipuçları ile buzdolabı temizliği hiç olmadığı kadar kolay.

En keyif aldığımız anlardan biri buzdolabından taptaze çıkardığımız malzemelerle yemekler yaptığımız zamandır. Buzdolabını her açtığınızda tertemiz görmek ve mis gibi koktuğunu fark etmek isteyenler için Cif buzdolabınıza yeni bir soluk getiriyor. 

Buzdolabınızı satın aldığınız ilk günkü kadar temiz görmek istiyorsanız Cif ürünlerine güvenebilirsiniz. Temizledikten sonra kendi yansımanızı buzdolabınızın üzerinde görebileceğinizi hayal edin. İşte o anda temizliğin rahatlatıcı hissini iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz. Kokan buzdolabı sorunu nasıl çözülür, buzdolabı temizliği nasıl yapılır? İşte cevapları. 

Buzdolabı temizliği nasıl yapılır? 

Buzdolabı temizliği yalnızca iyi görünmesi için değil aynı zamanda gıdaların tazeliğini korumak ve zehirlenmeleri engellemek için yapılır. Çapraz bulaşma ile gıdalar arasındaki bakteri geçişleri yiyecekleri bizler için zararlı hale getirebilir. Bu nedenle buzdolabı temizliği göz ardı edilmemesi gereken önemli bir nokta. 

Gün içinde defalarca açtığımız buzdolabında istemediğimiz kokularla karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek. Kokan buzdolabı pek çoğumuzun karşılaştığı bir sorun bu nedenle. Ancak buzdolabı kokusu nasıl temizlenir sorusunun cevabını bildiğiniz sürece buzdolabı kokularına veda etmeniz mümkün.

İstenmeyen kokuları giderebilmek adına buzdolabınızdaki gıdaları haftalık olarak kontrol etmeli, bozulmuş ya da tüketilmeye uygun olmayan yiyecekleri temizlemelisiniz. Rafları da haftada bir silerek kokulara engel olabilmeniz mümkün. Artık “Kokmuş buzdolabı nasıl temizlenir?” diye düşünmenize gerek yok! 

Buzdolabı içi nasıl temizlenir?

Buzdolabınızın içini hızlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız bu adımları takip etmeniz yeterli. Raflar, çekmeceler ve buzdolabınızın en ücra köşeleri bile tertemiz olacak.

  • Buzdolabınızdaki tüm gıdaları ve ürünleri dışarı çıkararak başlayın. Bu işlemi özellikle alışveriş yapmadan önce gerçekleştirirseniz yeni gıdaları daha uzun bir süre koruyabilirsiniz.

  • En üst raftan başlayın. Rafları temizlerken ve silerken üstten başlarsanız dökülebilecek herhangi bir şey sonrasında sorun olmaktan çıkar. Böylece daha hızlı bir temizlik gerçekleştirebilirsiniz.

  • Çıkarabiliyorsanız rafları ve depolama alanlarını çıkararak bulaşık deterjanlı ılık suya bırakın ya da yıkayın. Rafların yerleştiği alanların temizliği genellikle unutulur. Bu sayede raflar çıktığında görünmeyen detaylara da daha iyi ulaşabilirsiniz.

  • Buzdolabı kapağı nasıl temizlenir sorusunun cevabı bu adımların sonundadır. Rafları temizledikten sonra kapağın içini bulaşık deterjanlı bir bezle sildikten sonra durulanmış bir bezle silerek deterjandan arındırabilirsiniz. 

İşte bu kadar, buzdolabınızın içi artık tertemiz.

Buzdolabı dışı nasıl temizlenir? 

Buzdolabının içi kadar dışı da önemlidir çünkü mutfağınızda her zaman göz önünde bir alanda yer alır. Yemek yaparken malzemeleri almak için sıklıkla açtığımız buzdolabının özellikle kapağı ve tutma kulpu daha hızlı bir şekilde kirlenebilir.

Buzdolabının dışını temizlemek için çizmeden temizleyebileceğiniz bir bez seçmeniz gerekir. Daha sonrasında Cif ürünlerini kullanarak kapakları ve buzdolabının diğer yüzeylerini temizleyebilirsiniz.

Son olarak kuru bir bezle yavaşça silebilir, parıldayan bir buzdolabı elde edebilirsiniz.

Kokan, kirli buzdolapları artık çok geride kaldı. Parlayan buzdolabınızdan aldığınız gıdalarla harika yemekler yapma zamanı!

Unutmayın: Herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatları ve uyarıları okuyun. Ürünü test etmek için öncelikle görünmeyen bir alanda küçük bir miktarda deneyin.