Skip to content

 

Kendin Yap: Yılbaşı Çelengi | Yılbaşına Hazırlık

Mağazalarda satılan çeşit çeşit yılbaşı çelenklerine alternatif olarak evde tamamen kendi el emeğinizle çok şık bir yılbaşı kapı süsü yapabilirsiniz. Üstelik doğadan topladığınız ve geri dönüşüme dahil olabilecek malzemeleri kullanarak çevreci bir yaklaşım ortaya koyabilirsiniz. Bu yüzden bazı temel malzemeler için alışverişe çıkmanın yanı sıra keyifli bir doğa yürüyüşü de yaparak kendin yap yılbaşı süsleri için gerekli malzemeleri toplayabilirsiniz. Yürüyüşünüzde çevredeki çam dallarından, dikenlerden, kuru ağaç dallarından, yapraklardan ve kozalaklardan toplayarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Böylece hem maliyeti düşük bir yılbaşı çelengi yapabilir hem de keyifli bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Yılbaşı kapı süsleri el yapımı uygulamasını çocuklarınızla gerçekleştirerek onlar için de eğlenceli bir etkinlik planlayabilirsiniz. 

 

Yılbaşı Çelengi Yapımı

1. Yılbaşı çelenginin iskeletini hazırlayın

Yılbaşı çelengi için gazete kağıtlarını ya da jüt kumaşı kullanabilirsiniz. İkili gazete sayfaları kullanarak ortalama üç parmak kalınlığında rulolar hazırlayın. Rulo şeklinde sarmış olduğunuz gazete kağıtlarından daire oluşturarak büyük bir çember yaratın. Eğer jüt kumaş kullanacaksanız bir kasnağın etrafına geniş parçalar kestiğiniz jüt kumaşları dolayın.

2. İskeleti sağlamlaştırmak için besleme yapın.

Oluşturduğunuz her bir gazete rulosunu çemberin etrafına sararak sıkı ve kalın bir çember yaratın. Bu aşamada bant ya da yapışkan kullanabilirsiniz. Jüt kumaş kullanıyorsanız daha kalın ve verev görünümlü bir çember yaratmak için küçük parçalı jüt kumaşı dolamaya devam edin. Böylece daha kalın bir iskelet oluşturabilirsiniz.

3. Çemberi yapraklarla donatın.

Misina ipi ya da ince tele doğa yürüyüşünde topladığınız yaprakları bağlayın. Bu aşamada tüm yaprakların aşağıya doğru bakmasını sağlayın. Ardından misina ipini çemberinize dolayarak monte edin. Bu aşamada makasa ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. 

4. Doğal malzemelerle süslemeleri tamamlayın.

Doğa yürüyüşünde topladığınız kırmızı ağaç meyveleri, kozalaklar ve dallarla çemberin son süslemesini yapın. Silikon tabancasıyla yapıştırarak çok daha sağlam bir süsleme yapabilirsiniz. 

5. Kurdeleyle çemberinize bir askı yapın.

Tuhafiyeden alacağınız ve yılbaşı konseptine uygun olan bir kırmızı kurdele ile kapınıza asmanızı sağlayacak dekoratif bir fiyonk oluşturun. Bu aynı zamanda yılbaşı çelenginizin son tamamlayıcısı olacak. 

 

Kendin Yap Yılbaşı Süsleri Fikirleri

Yılbaşı dekoratif ürünler oluşturmak için ilk olarak bir konsept belirlemelisiniz. Yeni yıl dekorasyonu için geleneksel, renkli ya da modern bir konsept oluşturabilirsiniz. Bu noktada yılbaşı ev dekorasyon fikirleri için hayal gücünüz belirleyici bir yol oynar. Kendinizi tamamen özgür bırakın.

Yılbaşı süsleri kendin yap konsepti için bol bol çam dallarına ve yapraklara ihtiyaç duyarsınız. Biraz daha farklı bir yılbaşı dekorasyon fikirleri uygulamayı planlıyorsanız kuşburnu ağacının dallarını da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kurutulmuş ahşap parçaları da iyi bir tamamlayıcı olabilir. Ancak seçeceğiniz her malzemede kırmızı ve yeşil tonlarını esas almalısınız.  

 

Yılbaşı için Dekorasyon Ürünleri Hazırlama

Yılbaşı dekorasyonu hazırlarken el yapımı objeler oluşturmak istiyorsanız öncelikle konsepti uygulayacağınız noktaları belirlemelisiniz. Kapı süsünün yanı sıra yılbaşı ağacınız için de el yapımı ağaç süsleri hazırlayabilirsiniz. Bunun için jüt iplerden çemberler oluşturabilir ya da keçeleri ağaç veya yıldız şeklinde kesip dikerek harika süsler yaratabilirsiniz. Ayrıca çam ağacınıza yerleştireceğiniz kozalakları altın sarısı simli boyalarla renklendirerek ışıl ışıl bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra tarçın kabukları ve çam ağacı dalları kullanarak harika mumluklar hazırlayabilir ve bunları yılbaşı için hazırladığınız yemek masanızda kullanarak davetlilerinize hoş bir ambiyansta yemekler sunabilirsiniz. Yılbaşı ağacının altına sevdikleriniz için aldığınız hediyeleri koymadan önce kraft kağıtlara sarıp yapraklar ve kozalaklarla çok sevimli ambalajlar hazırlayabilirsiniz. Bu noktada da kırmızı renkli kurdelalardan faydalanabilirsiniz.