Skip to content

 

Evde Şık Bir Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır?

Yeni gelen yıl yeni umutlara gebedir. Yeni umutlar, evlerde rengarenk paketli hediyeler, yılbaşı ağaçları, ışıklandırmalar ve mutluluk verici dekoratif objeler ile yansıtılır. Yılbaşı sofrası ise yeni yılın gelişini evde kutlayan aile ve dostlar için en önemli hazırlıktır. Sanki sofranız ne kadar güzel olursa, yeni yılınız o kadar güzel geçecekmiş gibi düşünürsünüz. Umut dolu bir yıla umut dolu bir başlangıç için, aşağıda adım adım açıklanan yılbaşı sofrası hazırlama rehberine ve pratik yılbaşı sofrası fikirlerine bir göz atın, yılbaşını harika bir sofrayla karşılayın.

 

1) İlk Adım: Konsepte Karar Verin ve Listelerinizi Hazırlayın

Konseptinize karar verirken iki nokta ön plana çıkar: Evinizdeki yılbaşı partisine kimler davetli? Ve sofrayı siz hazırlayacağınıza göre canınız elegant mı, sıcak ve sevimli mi, belli bir renk üzerine veya belli bir obje üzerine oluşturulmuş bir sofra dekorasyonu mu çekiyor. İlk karar bu olmalı. Konsepte karar verdikten sonra, eksiksiz bir yılbaşı masası hazırlamak için iki liste oluşturmalısınız. Aslında bir de hediye listesini göz önüne alacak olursak üç liste. İlk listeniz yılbaşı menünüz ve market alışveriş listesi, İkinci listeniz ise süsleme ve konsept dahilindeki ufak sürpriz ve aksesuarlar listesi olmalı.

 

2) Yılbaşı Sofrası Süsleme Fikirleri

Yılbaşı sofranızı bir tabloya dönüştürmek çok da zor değil. Öncelikle masanıza konseptinize uyacak bir masa örtüsü serebilir, onun yerine enine birden fazla runner ya da boyuna masayı ortalayan bir runner uygulayabilirsiniz. Boyuna uygulanan kırmızı bir runner, runnerın üzerinde ikramlıkların olduğu servis tabakları ve runnerın dışında beyaz tabaklar ve kırmızı peçeteler gibi bir konsept yılbaşı neşesini elit bir şekilde yansıtabilecekken, kırmızı top meyveli yılbaşı çiçekleri ve yeşil peçetelerle yeşil rengin de katılımıyla sofra daha neşeli bir hal alabilir.

Masanızı televizyondaki yemek programlarında seyrettiğiniz gibi sadece çiçekle süslemeniz yılbaşı ruhuna pek de uygun düşmez. Masanızın süslemesi için aşağıdaki materyalleri kullanabilir, yaratıcılığınızı zorlayarak çok daha farklı ürünler ile muhteşem bir sofra hazırlayabilirsiniz.

  • Yılbaşı ağacının renkli top süsleri masanızı renklendirebilir ya da renkli uzun inci kolyeler gibi görünen yine ağaç süslemesi zincirler masanıza zenginlik katabilir.

  • Kırmızı beyaz baston şekerleri ister her tabak üzerine ister masanın üzerine dağınık olarak yerleştirebilirsiniz.

  • Renkli yılbaşı peçeteleri ya da şekilli, baskılı, figürlü peçeteler kullanabilirsiniz.

  • Masanızın üzerine rengarenk bonibonlar serpiştirebilirsiniz.

  • Noel baba şapkaları, kalpli ve şekilli kurabiyeler, kozalaklar, bereket sembolü narlar, dallar, peçetelere bağlanmış şifon kurdeleler hepsi sofralarınıza yeni yıl şıklığı katabilecek süsleme aksesuarları olabilir.

 

3) Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır? Doğru Sofra Düzeni

Yılbaşı sofrası nasıl hazırlanır sorusunun tek ve kesin bir cevabı yoktur. Fakat genelgeçer davet kurallarına göre belli bir sofra düzeninden bahsedilebilir.

En alta servis tabağı, üzerine ana yemek tabağı, üzerine çorba tabağı ve kase konulmalıdır. O özel gece için çorba düşünmüyorsanız dahi kaseleri salata servisi için kullanabilir, üst üste dizdiğiniz tabaklarınızın hemen yanına yerleştirebilirsiniz. Tabaklarınızın sağında bıçak ve onun yanında çorba kaşığı, tabağınızın solunda ise çatal bulunur. Çatallar da bıçaklar da kullanım sıralarına göre içten dışa doğru dizilirler ya da tatlı çatal bıçağı tabakların hemen üst tarafında yer alabilir. Su ve içecek bardağı tabakların sağ ön tarafına yan yana yerleştirilir.

 

4) Yemeklerinizle Sofranızı Karnavala Dönüştürün

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez ana yemeği iç pilav eşliğinde Hindi dolmasıdır. Hindi sevmeyenler çoğunluktaysa çeşitli gösterişli tavuk veya et yemekleri hazırlayabilirsiniz. Piliç Topkapı, beşemal soslu mantarlı tavuk, dolgulu rulo köfte, dana rosto gibi yemekleri zevkli sunumlarla özel birer ana yemek haline getirebilirsiniz.

Evde yılbaşı sofrası için menünüzde bolca mezeniz, ara sıcaklarınız, salatalarınız olmalı. Kuruyemişleri salonunuzun birkaç yerine konseptinize uygun tabaklar içinde koyabilirsiniz. Humus, fava, zeytinyağlı dolma çeşitleri, börekler, yoğurtlu pancar veya kabak salataları, peynir tabağı, ezme, haydari gibi birbirinden leziz mezeleri süsleyerek sofranıza birer dekoratif obje gibi yerleştirebilirsiniz. Tatlı olarak davetlilerin en sevdiği tatlıyı hazırlayabilir ve belki de tam saat 00:00 iken maytaplarını ve mumlarını yaktığınız yılbaşı pastanızı üfleyebilirsiniz.

 

5) Yılbaşı Sofrası İçin Son Birkaç hatırlatma

Şık ve elegant bir sofra istiyorsanız sarı beyaz gibi zarif iki renk, neşeli bir sofra için neşeli kırmızı beyaz gibi canlı iki renk ve çok neşeli ve samimi bir sofra için üç ve daha fazla renk kullanabilirsiniz.

  • Her tabağınıza konseptiniz renklerinde hazırlanmış isim kartları yerleştirebilirsiniz

  • Peçeteniz düz renk ise farklı bir katlama şekli ile şıklık ve farklılık yaratabilirsiniz. Örneğin tabaklarınızın yanında çam ağacından peçeteler hazırlayabilirsiniz.

  • Yılbaşı sofrası fikirleri bir gece denenebilir ve yolunuza en beğendiğinizden devam edebilirsiniz.

  • Sofra düzeninizde simetriye dikkat etmelisiniz, dağınık bir görüntü şıklığı engelleyecektir.

Yeni yılı, çok uğraşmadan ama biraz planlama ve denemeyle oluşturacağınız muhteşem bir sofrayla ve leziz yiyecekler ile karşılayın. Bu yılki yeni yıl sofranız unutulmaz olsun, size ve sevdiklerinize umut ve mutluluk versin. Mutlu yıllar.