Skip to content

 

Yeni Ev İçin Gerekli Eşyalar

Yeni bir eve taşınmak; heyecan verici, yeni bir başlangıcı işaret ederken aynı zamanda oldukça yorucu bir süreci de beraberinde getirir. Seçilecek eşyalar, temizlik, nakliye, yerleşme derken bir şeyler çoğunlukla gözden kaçar. Taşınma gününü kaosa dönüştüren bu her eve lazım ihtiyaçları sizler için listeliyoruz. Ev kurmak için gerekli eşyalar ve her evin gereksinimi küçük ihtiyaçlar listemizde. 

 

Mobilyalardan Başlayın 

Ev eşyaları listesi için demirbaş elbette mobilyalar. Seçtiğiniz evin oda sayısına, evin genişliğine, tarzınıza, istek ve ihtiyaçlarınıza göre mobilyaları seçerek işe başlayabilirsiniz. İşlevsellik, hafiflik, tarz açısından size uygun, bütçeniz çerçevesindeki mobilyaları seçerek ev ihtiyaç listesi üzerine ilk tiki atabilirsiniz. Dar evler için modüler mobilyalar seçebilir, L koltuklarla kullanışlı oturma alanları yaratabilirsiniz. Küçük mutfaklar için açılır kapanır masalar oldukça kullanışlı. Eğer yer sorununuz yoksa eviniz için birbirinden şık yemek odası takımları da seçenekler arasında. Ayakkabılık, sehpa gibi genelde ilk aşamada unutulan mobilyaları da almayı unutmamalısınız. 

 

Ev Tekstili Seçimini Yapmalısınız

Evlenirken alınacaklar listesi denildiğinde ilk akla gelenlerden olan perdeler, masa örtüleri, yatak takımları, halılar, kısacası ev tekstili ürünlerine listenizde yer vermelisiniz. Tüm bunların yanında özellikle evcil hayvan besliyorsanız  koltuk örtüsü almayı da ihmal etmemelisiniz. Televizyon battaniyesi, misafir takımları, yedek yastık ve yorganlar da listenizde olmalı. 

 

Ev Aletlerinin Büyüğü de Küçüğü de Lazım 

Ev ihtiyaçları saymakla bitmiyor. Büyük beyaz eşyaları da küçük ev aletlerini de listenize eklemelisiniz. Çay makinesi, kahve makinesi, mutfak robotu, blender seti, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak, fırın ve aspiratör gibi ürünleri almayı unutmamalısınız. Elbette yemek yapma alışkanlığınıza göre listeyi uzatıp kısaltabilirsiniz. Eğer sürekli yemek yapanlardansanız derin donduruculu bir buzdolabı veya ayrı bir derin dondurucu dolap seçebilirsiniz. Hiç yemek yapmıyorsanız, belki ilk aşamada mutfak robotu gibi ev gereçlerini almadan idare edebilir, eksiklerinizi zaman içinde tamamlayabilirsiniz. 

 

Mutfak Boş Kalmasın

Bir evde olması gerekenler arasında mutfak eşyaları da yer alır. Tabaklar, tencereler, yemek takımları, pişirme setleri, bardaklar, fincanlar, tencereler, saklama kapları sizi uzun bir züccaciye alışverişine davet eder. Yeni ev eşyaları almadan önce ürün çeşitlerine göz atmalı ve özellikleri yakından tanımalısınız. Seramik tencere ile teflon tencerenin farkını bilerek alışverişe çıktığınızda daha çabuk karar vermeniz olasıdır. Kaç kişilik yemek takımı alacağınızı bilirseniz, setleri de daha kolay eleyebilirsiniz. 

 

Aydınlatmalar ve Dekoratif Ürünlerle Dekorasyonu Tamamlayın 

Yeni ev için gerekli eşyalar sayılırken biraz arka sıralarda kalsa da aksesuar ve aydınlatma gereçleri her eve lazım. Lambader, avize, masa üstü lambalar, saksılar, tablolar, biblo ve vazolar için de bütçe ayırmalısınız. Küçücük objeler evinizin atmosferini tamamen değiştirebilir. 

 

Her Evde Olan ama Varlığı Unutulanlar

En kalabalık ihtiyaç kalemi olan bu maddede, halı kaydırmaz, nihale, yağ sıçratmaz, raf organizeri, banyo rafı, paspas, çamaşır sepeti, fener, saklama kutuları, çamaşır ipi, mandal, tornavida, pense, iğne, iğlik ve makas var. Evde olmadığında kaos yaratan gerekliliği ise alışverişte hep unutulan bu kalemleri muhakkak almalısınız. Ev kurarken alınması gerekenler listesi kişisel yaşam alışkanlıklarınıza göre uzatılıp kısaltılabilir. Oda spreyi, mikrofiber bez, İngiliz anahtarı, ütü masası, kova, şerit metre gibi gereçler de listede yer alabilir. Seçim sizin. 

 

Evcil Hayvanınız Varsa

Evcil hayvanınız varsa tüm eşya seçimlerinde onu da göz önünde bulundurmalısınız. Tırmalama tahtası, kafes, mama kabı, taşıma çantası, tasma gibi gereklerin yanı sıra evde ona konfor sağlayacak raflar, cama asılan yataklar, duvara monte oyuncaklar da tercih edebilirsiniz.  Yeni ev için gerekli eşyalar listesini ihtiyaç sıralamasına göre hazırlamalı ve acilden başlayarak alım yapmalısınız. Bazı eksikleri zamanla tamamlayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin, güle güle oturun.