Skip to content

 

Evimi Nasıl Dekore Edebilirim?

Yeni bir eve taşındığınızda veya ilk defa kendi evinize çıktığınızda yeni yaşam alanınızı dekore etmek için heyecan duyabilirsiniz. Bazen son derece keyifli olan kendi evini dekore etme hissi kimi zaman içinden çıkılamayacak bir hal alabilir. Bu tarz durumlarda, evinizi dekore ederken ilham alabileceğiniz ev dekorasyon fikirlerini incelemeniz size yardımcı olabilir. Hangi dekorasyon tarzından hoşlandığınızı belirlemede kolaylık sağlayan bu fikirler, yeni ev dekorasyonunda en büyük destekçiniz olabilir. İşte, evimi nasıl dekore edebilirim, evimi nasıl süsleyebilirim diye merak edenlere çeşitli yeni ev dekorasyonu önerileri:

 

Bütçenizi Belirleyin

 • Bütçeniz, izleyeceğiniz yolu tamamen belirleyen bir faktör olduğu için işe öncelikle bütçe planlaması yapmakla başlayın.

 • Eğer evinizin tamamını dekore edecek bütçeniz yoksa, öncelikle en çok zaman geçirdiğiniz yerden başlayın.

 • Böylece evin diğer kısımları için yeniden bütçenizi oluştururken, keyif alabileceğiniz bir yaşam alanı yaratmış olursunuz.

 

Planınızı Görselleştirin

 • Yeni ev dekorasyon fikirlerinizi uygulamaya geçirmeden önce görselleştirerek daha doğru bir plan yapabilirsiniz. Bunun için satın almayı düşündüğünüz eşyaları odanın neresine koyacağınızı önceden çizmelisiniz. Hatta bunun için kullanılan internet sitelerinden faydalanarak dekorasyon planınızı somut biçimde görselleştirebilirsiniz.

 • Renk paletinizi belirlemek de dekorasyon planında önemli bir avantaj sağlar. Hangi rengi daha yoğun biçimde görmek istediğinizi belirledikten sonra dekorasyon planınızı buna yönelik olarak oluşturabilirsiniz.

 • Favori renginizi baskın bir alanda kullanmalısınız. Duvar rengi, halı rengi, perde rengi gibi alanlar rengin baskın bir şekilde hissedilmesini sağlar.

 • Ara tonlar ise favori renginizin yanında diğer eşyalardaki uyumu yakalamanıza yardımcı olur. Baskın renginizin kullanıldığı alana göre, ara tonunuzu da duvarda veya zeminde kullanabilirsiniz. Mobilyaların renk tonu da mutlaka baskın ve ara tonlar ile uyumlu olmalıdır.

 

Mobilya Seçiminde Dikkatli Olun

 • Yeni ev modelleri iç dekorasyonunda en önemli parçaların başında mobilyalar gelir. Mobilyalar dekorasyon tarzını belirlemede oldukça etkin rol oynar. Bu nedenle mobilya seçiminde mutlaka göz zevkinize hitap edecek, görmekten sıkılmayacağınız ürünler tercih edin.

 • Bunun yanı sıra, mobilya seçiminde kaliteden ödün vermemelisiniz. En çok yatırım yapmanız gereken alan mobilyalardır. Bu nedenle kaliteden ve rahatlığınızdan ödün vermemelisiniz. Sonuç olarak mobilyalar uzun ömürlü kullanım beklentisiyle satın alınır, bu nedenle mobilya alışverişinde dayanıklılık en belirleyici unsur olmalıdır.

 

Odalara Göre Yeni Ev Dekorasyon Fikirleri

 • En yeni ev dekorasyon modellerinde salon en çok zaman geçirilen yaşam alanı olarak ön plana çıkar. Bu nedenle salonunuzun dekorasyonunda mümkün olduğunca özenli seçimler yapmalısınız. Salon aile bireylerinin sosyalleştiği, misafirlerin ağırlandığı alandır. Dolayısıyla oturma alanının yeterli olduğundan emin olmalısınız. Koltuklar arasında gerekli diyalog mesafesini yaratmalısınız. Koltuk takımınıza ve yerine karar verdikten sonra orta sehpa, aydınlatma, halı ve diğer aksesuarlar tamamlanabilir. Salon dekorasyonunuzda koltuk takımı yerine L koltuk tercih ederek alandan kazanabilirsiniz.

 • Yatak odasının dekorasyonunda ise en çok üstünde durulması gereken nokta rahatlık ve huzurdur. Uyku ve dinlenme için kullanılan yatak odaları mutlaka konforlu eşyalar ile dizayn edilmelidir. Huzur bulacağınız bir rengi tercih etmeniz de kişisel olarak orada bulunmaktan zevk almanızı sağlar. Açık tonları tercih ederek daha ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Yatak odanızda ana aydınlatma unsurlarının yanı sıra, başucunuza abajur ya da aplik yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Hafif dağılımlı bir ışık yaratmak, uyumadan önce kitap okuma gibi aktiviteler esnasında işlevsel kullanım sunacaktır. Eğer küçük ve az ışık alan bir yatak odanız varsa, gardırobunuzu mutlaka açık renklerde tercih etmelisiniz.

 • Mutfak dekorasyonunda ise taşınabilir mobilyalar tercih ederek pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz. Mutfakta da çok fazla zaman geçiriyorsanız, açık renkleri tercih ederek ferah bir alan yaratabilirsiniz. Mutfakta alan genişliği varsa ortaya yerleştirebileceğiniz bir ada sistemiyle oldukça modern bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bar sandalyeleri ile kahvaltı masasına çevirebileceğiniz ada sistemi, aynı zamanda daha geniş bir çalışma alanı kazanmanızı sağlayacaktır.