Skip to content

 

A'dan Z'ye Sofra Düzeni | Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Akşam yemeğinde misafir geleceği zaman özenli bir yemek masası hazırlamak için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Farklı konseptlerdeki farklı akşam yemekleri için özenilmiş ve misafirlerinize lezzetin yanında keyif de sunacak sofralar hazırlayabilirsiniz. Ancak misafirler ve yemeğin içeriğine göre sunumlar değişkenlik gösterebileceği için yemek masası hazırlamaya başlamadan önce bazı önemli noktaları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. 

 

Gündelik Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Belki evinize her gün misafir gelmez ama hemen hemen her akşam sofra hazırlanır. Ev halkının bir masanın etrafında buluştuğu en önemli öğün olan akşam yemeğinde bu özel anları daha da kaliteli kılmak için kullanışlı, pratik ve sade bir sofra düzeni oluşturabilirsiniz. Günlük düzende sofra nasıl kurulur diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

İlk olarak masanıza masa örtüsü serebilir ya da Amerikan servisleri yerleştirebilirsiniz. Yemekleri servis edeceğiniz tabağı ise bu Amerikan servisin ortasına koyabilirsiniz. Çatalınız tabağın solunda, bıçağınız ve kaşığınız da tabağın sağında durmalıdır. Su bardakları ise genellikle bıçağın hemen üstüne yani sağ üst köşeye yerleştirilir. Son olarak peçetenizi ikiye katladıktan sonra tabağın üstüne veya çatal altına koyabilirsiniz. 

 

Samimi Bir Yemekte Sofra Düzeni Nasıl Olur?

Akşam yemeği için evinize beklemediğiniz bir misafir geliyorsa veya samimi olduğunuz bir yakınınız gelecekse resmi olmayan ama şık bir sofra düzeni yaratabilirsiniz. Gündelik olan kadar kullanışlı bir sofra hazırlarken aynı zamanda şık yemek masası hazırlama kurallarına da dikkat etmelisiniz. 

Öncelikle masaya akşam yemeği yiyecek kişi sayısı kadar Amerika servis koyabilirsiniz. Yemek tabaklarını servislerin ortasına yerleştirdikten sonra sola çatalı ve onun soluna da salata çatalını konumlandırabilirsiniz. Yemek bıçağını tabakların sağına koyduktan sonra onun sağına da kaşıkları yerleştirebilirsiniz. Sağ üst köşeye koyduğunuz su bardağının sağına da meşrubat bardağını koyabilirsiniz. Son olarak tercihen desenli olan peçetelerinizi ikiye katladıktan sonra çatal altına veya tabağın üstüne yerleştirerek harika bir masa düzeni yaratabilirsiniz.

 

Resmi Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Belki gündelik yemek masası düzeni hazırlamak ya da samimi olduğunuz bir yakınınız için yemek sofrası hazırlamak nispeten daha kolay olabilir ama genellikle özel misafirler için masa hazırlarken biraz daha zorlanılabilir. “Resmi yemek masası düzeni nasıl yapılır?” diye endişe edenlere bunun da aslında çok kolay uygulanabilecek bazı detayları olduğunu hatırlatmak gerekir. Aile büyükleri, ilk kez evinize gelecek arkadaşlarınız veya profesyonel iş yaşamınızdan çevreninizin geleceği bir akşam yemeği için bazı detaylara ve yöntemlere dikkat ederek çok şık sofralar hazırlayabilirsiniz. Bu sofralarda daha formal sunuma yönelmeye özen göstermelisiniz. 

Her şeyden önce masanıza temiz ve aynı zamanda ütülü bir masa örtüsü sermelisiniz. Bu tarz resmi yemekler, Amerikan servis kullanmak için uygun olmayabilir. Ardından masanızın üstüne yemeğe katılacak kişi kadar supla yerleştirmelisiniz. Supla üstüne önce ana yemek tabağı, sonra derin yemek tabağı ve en son olarak da çorba kasesi koymalısınız. Salata kaseleri yemek tabaklarının solunda olmalıdır. Çatalı ise tabakların soluna koyduktan sonra onun da soluna salata çatalını yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde sağ tarafa ise önce kaşığı, onun yanına da bıçağı koyabilirsiniz. Yemeğin ardından tatlı da ikram edecekseniz tabakların hemen üst kısmında yatay bir şekilde tatlı kaşığı bulundurabilirsiniz. Su bardakları tabağın sağında, meşrubat ya da şarap bardakları ise yan yana gelecek biçimde su bardağının üstünde bulunmalıdır. Peçetenizi de bir peçete halkası ile beraber tabağın ortasında konumlandırabilirsiniz.

 

Resmi Misafir Yemek Masası Hazırlama ile ilgili Dikkat Edilecekler

  • Çorbalar içildikten sonra kaseleri kaldırıp yerine salata kaselerini koymalısınız.

  • Salatalar tüketildikten sonra suplaları kaldırmalısınız.

  • Misafirlerinizin tabaklarını kaldırmak için yemek yemeyi tamamladıklarından emin olmalısınız.

  • Masanızdan herhangi bir araç gereçten üç adetten fazla bulunmamasına dikkat etmelisiniz. 

  • Sofra düzeni çatal bıçak konusunda da dikkat edilmesi gereken bazı detayları taşır. Tabakların yanına koyduğunuz bıçak, kaşık ve çatalları öğün sırasına göre dışarıdan içeriye doğru kullanılacak şekilde yerleştirmelisiniz.