Skip to content

 

Kolay Bakabileceğiniz Salon Çiçekleri Ve Bakımları

Doğal yapıları ve şık görünümleri sayesinde evinizin havasını değiştirecek salon çiçekleri, bakımlarının zor sanılması sebebiyle çoğu insanın ön yargıyla yaklaştığı bir konudur. Ancak salon çiçekleri ve isimleri konusunda küçük bir araştırma yapıldığında durumun hiç de sanıldığı gibi olmadığı görülebilir. Salon çiçekleri ve bakımları, çoğu tropik kökenli olan ve bu özellikleriyle düşük ışıkta dahi yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilen bu canlıların bakımlarını da kolaylaştırmaktadır. Evinizde yaratmak istediğiniz dekorasyona göre küçük veya büyük salon çiçeklerine evinizde yer verebileceğiniz gibi yapay salon çiçekleri ya da canlı salon çiçekleri de farklı özellikleri sebebiyle tercih sebebiniz olabilir. Zehirli salon çiçekleri ise dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Salon çiçekleri isimleri ve bakımı konusuna ilgi duyuyorsanız aşağıdaki liste merak ettiklerinize cevap verebilir.

 

Orkide

“Asil” kelimesinin bir çiçekte vücut bulmuş hali olan Orkide, çoğu kişi için aynı zamanda romantik bir çiçektir. Özellikle özel günlerde çiftler arasında sıklıkla tercih edilen Orkide, aynı zamanda evinizde bulundurmak isteyeceğiniz güzellikte bir salon çiçeğidir. Orkide’nin bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli kısım, ışıktır. Aydınlık ama direkt olarak güneş ışığı almayan noktalar, Orkide’nin bakımı için en iyi yerlerdir. Orkide’nin klimadan uzak durması gerekir. Haftada 2 kez sulanması gereken Orkide’nin yapraklarına da su püskürtmek, yaprakların nem ihtiyacını karşılayacağından oldukça faydalıdır.

 

Cereus Fairy Castle Kaktüsü

Salon çiçekleri çeşitleri ve isimleri denince son zamanlarda ilk akla gelen ve sıklıkla tercih edilen kaktüs bitkisinin bir türü olan bu çiçek, evde bakımı en kolay olan salon çiçekleri arasındadır. Görüntüsündeki ve yapısındaki farklılık sebebiyle kişilere çekici gelen ve diğer adı “Perili Şato” olan Cereus Fairy Castle Kaktüsü’nün önemli bir özelliği de radyasyon emici olarak bilinmesidir. Işığı çok seven bir bitki olduğu için bol güneş ışığı alan bir noktada, havalandırma ve klimadan uzak durmalıdır. Toprağı tamamen kurumadan sulama yapılmamalıdır ve kasım ve mart ayları arası uyku dönemi olduğu için sulama yapmaya gerek yoktur. Su miktarı ise çiçeğin boyutuna göre belirlenmelidir.

 

Aşk Merdiveni

Uzadıkça aşağı sarkan, merdivene benzeyen ve şık bir hava oluşturan Aşk Merdiveni çiçeği, küçük saksı bitkileri kategorisinde yer alır. Gün ışığına çok yoğun bir şekilde ihtiyaç duymaz. Bu yüzden salonlarınızın güneş almayan köşelerini Aşk Merdiveni ile rahatlıkla süsleyebilirsiniz. Gün ışığı alan kısmı gün ışığına doğru eğilebileceğinden belirli aralıklarla saksı diğer yöne doğru çevrilmeli, çiçek dengelenmelidir. Yazın haftada en az iki kere, kışın ise bir kere sulanmalıdır.

 

Guzmania

Pembe, kırmızı ve turuncunun en güzel tonlarını yapraklarında evinize getirecek, evinizde renkli bir atmosfer oluşturarak canlılık katacak olan Guzmania, bakımı da oldukça kolay bir bitki türüdür. Yarı gölgeli ortamların ışığını daha çok sever. Oda sıcaklığındaki su ile iki günde bir kez sulanmalıdır. Kışın ise haftada iki kez sulanması, etrafa güzellik saçması için yeterlidir.

 

Kraton

Evin karanlık kısımları için en ideal bitkilerden birisi olan Kraton, direkt olarak güneş ışığına gerek duymaz ve alternatif ışık kaynaklarından rahatlıkla beslenebilir. Yapraklarında yeşil renkten kırmızıya geçiş göstermesiyle şık bir görüntü sunar. Yaz aylarında haftada bir kere, kış aylarında ise iki kere sulanmalıdır. Sulama günlerinin belirlenmesinde toprağındaki nem önem taşır. Bu nemi kontrol ederek sulama günlerini ayarlamanız gerekir.

 

Aloe Vera

Cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan Aloe Vera, pencere önlerini süslemenizde en zarif yardımcınız olur. Bol ışık sevdiği için direkt olarak güneş gören alanlarda daha hızlı büyür. Yaprakları gün ışığına doğru yöneldiğinden saksısı bazı aralıklarla çevrilmelidir. Yaz aylarında haftada en az iki, kışın ise bir kere sulama yapmanın yeterli olacağı Aloe Vera’nın toprağını kontrol ederek elinize hiç nem gelmediği zamanlarda sulama yapabilirsiniz.

Salon çiçekleri isimleri ve bakımları konusunda bir hayli meraklı olan ve evinde ferahlığa yer vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği bu türler sayesinde siz de hayatınıza keyifli bir dokunuş yapabilirsiniz.