Skip to content

 

Mutfakta Tasarruf Etmenin Yolları

Ne yaparsanız olmuyor, mutfak harcamaları her ay beklentinizin ötesine geçiyorsa tasarruf önerilerine kulak kabartmalısınız. Mutfakta tasarruf yöntemleri ile yapacağınız ufak değişiklikler sayesinde harcamalarınızı azaltabilir, konforunuzu bozmadan pratik önerilerle bütçenizi daha kolay yönetebilirsiniz. Hem kalabalık ailelerin hem de tek yaşayanların işine yarayacak tasarruf önerilerimiz sizlerle:

 

1- Planlayın, Programlayın, Yönetin

Aldıklarınız buzdolabında bozuluyor, artan yemekler çöpe gidiyor, tencereler her gün yeni yemeklerle dolarken cepler boşalıyorsa size bir önerimiz var. Haftalık tüketiminizi tam olarak bilemediğiniz veya yanlış hesapladığınız için yiyecekler israf oluyor olabilir. Ortalama haftada ne kadar meyve, sebze tükettiğinizi not alarak haftalık alışveriş listeleri oluşturabilirsiniz. Kilolarca yiyecek alıp bozmaktansa birkaç tane meyve veya sebze alarak taze tüketmek sizi israftan kurtarır. Günlük menülerinizi de bu şekilde planlayabilir ve yiyebileceğiniz kadar pişirebilirsiniz. Eğer son dakika değişiklikler olursa veya canınız başka bir şey çekerse de strese gerek yok, dolabınızdaki sebzenin nasıl dondurulması gerektiğini internette araştırarak doğru muhafaza yöntemini öğrenmeli ve pratik hazırlıklarla sebzeleri bozulmadan dondurmalısınız. Dondurulmuş yiyecekler de yıkanmış ve doğranmış olduğundan yemeği yapacağınız zaman da size zaman kazandırır. 

 

2- Alışveriş Esnasında Kontrolü Elden Bırakmayın

Her alışveriş, bütçenizde doldurulması zor bir delik açıyorsa, küçük değişikliklerle mutfakta tasarruf etmenin yolları ile tanışabilirsiniz. Her alışverişe liste ile çıkmak en bilinen yol. Bunun yanında aldığınız her ürünün son kullanım tarihine dikkat etmelisiniz. Raf ömrünü göz önüne alarak, bozulmayacak gıdalar almalısınız. Elbette bu sırada ürünlerin içindeki koruyucu miktarını da göz önünde bulundurmalı, etiketleri kontrol etmelisiniz. Her marketin indirimli fırsat ürünleri olur, bu ürünleri sosyal medya veya broşürler üzerinden takip edebilirsiniz. Her ihtiyacınızı aynı marketten almaktansa, indirimli ürünleri farklı marketlerden almak size ve bütçenize yardımcı olur. Ayrıca internet marketlerini de takip edebilirsiniz. İnternete özel indirimlerden faydalanmak sizi ürün taşıma zahmetinden de kurtaracaktır.

 

3- Tasarruf Sağlayan Mutfak Araçlarını Kullanmaktan Çekinmeyin

Mutfakta ekonomi nasıl yapılır diye büyüklerinize sorduğunuzda birçoğu şimdi sizlerin rahata alışık olduğunuzu söyler. Doğru... Biraz konfordan feragat ederek bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Mutfak robotu yerine el gücü ile çalışan doğrayıcıları, rendeleri, meyve sıkacaklarını, tost makinesi yerine ocak üstü tost aletlerini kullanarak elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Üstelik kas gücünüzü kullanmak sizin için de iyi olacaktır. Lezzette de farklar olduğunu görebilirsiniz. 

 

4- Çöpsüz Mutfak Mümkün mü? 

Son yılların trendi çöp çıkarmadan yemek hazırlamak. Böylelikle israf en aza indirilebilir. Mutfakta çöp olarak gördüğünüz birçok şeyi yeniden değerlendirmeyi deneyebilirsiniz. Domates kabuklarını kurutarak salça yapabilir, biber tohumlarını filizlendirerek ekebilir, patlıcan kabuklarından atıştırmalık bir dip sos hazırlayabilirsiniz. Sebzelerin artıklarını birlikte kaynatarak sebze suları hazırlayabilir ve yemeklere lezzet katması için kullanabilirsiniz. Posa olarak gördüğünüz birçok sebze çöpünün bitkilere gübre olabileceğini biliyor musunuz? Örneğin yumurta kabukları bitkilerin daha hızlı yetişmesine yardımcı olur.  Bayat ekmekleri fırınlayarak kruton yapabilir, yumurtaya bulayarak kızartabilir, kakao ve şekerle karıştırarak kek yapabilirsiniz. Bayat ekmekten yapılabilecek yemekler için internette onlarca tarif var. Elbette yaratıcılığınızla siz de yeni tarifler üretebilirsiniz. 

 

5- Mutfak Araçlarını Kullanırken Biraz Dikkat

Mutfak araçlarını kullanırken yapacağınız ufacık farklılıklar, mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim sorunuza yanıt verebilir.

  • Düdüklü tencereler hızlı pişirme sağlayarak size enerji tasarrufu sağlar.

  • Fırında yemek pişirirken kapağını açmadığınızda pişirme hızını artırmış ve fırının soğumasını önlemiş olursunuz.

  • Aspiratör filtresi temiz olduğunda daha kısa sürede daha çok kötü kokuyu emebilir.

  • Ocak büyüklüğüne göre tencere, tava seçmelisiniz. Küçük ocak için küçük, büyük için büyük ürünler kullanmalısınız. 

  • Bulaşık makinesine bulaşıkları durulamadan, sadece artıkları alarak yerleştirmelisiniz. Makineniz bulaşıkları zaten temizleyecektir, böylelikle su israfını önleyebilirsiniz.