Skip to content

 

Market Alışverişinde Tasarruf İpuçları

Her alışverişte düşündüğünüzden daha fazla harcama yapıyor ve bütçenizi tahmin ettiğinizden daha çok aşıyorsanız mutfak alışverişinde tasarruf konusunu daha çok dikkate almanız gerekir. Ekonomik alışveriş yapmak için aklınızda bulundurmanız gereken bu ipuçları, hem evinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamanıza hem de bütçenizi doğru bir şekilde ayarlayarak diğer ihtiyaçlarınıza da rahatça para ayırabilmenize yarar. Alışveriş öncesinde ve alışveriş sırasında uygulamanız gereken alışveriş püf noktaları sayesinde mutfak alışverişi nasıl yapılır öğrenerek ay sonunu daha rahat getirir, parasal anlamda rahatlayarak yaşamınızı kolaylaştırırsınız.

 

İpucu Listesinin Önceliği: Alışveriş Listesi

Marketler, müşteriler daha fazla alışveriş yapsın diye küçük taktikler uygular. Bu yüzden markete gitmeden önce yapmanız gereken ilk şey mutfak alışverişi listesi hazırlamaktır. İhtiyacınız olan bir diğer şey ise sizi listenin dışına çıkmaktan alıkoyacak bir iradedir. Yaptığınız alışveriş listesine sadık kaldığınız sürece hiçbir şey sizin daha fazla harcamanıza sebep olamaz. Böylelikle markete gidince ihtiyacınız varmış gibi hissedeceğiniz ürünlerden uzak durur, gereksiz harcamalardan kaçınırsınız.

 

Sepetinizi Listenize Göre Belirleyin

Mutfak alışverişi esnasında insan beyni bazı hatalara düşer. Bu hatalardan en büyüğü sepeti doldurma konusunda yaşanır. Markete giden bir müşteri, eline aldığı sepetin hepsini doldurma güdüsüyle hareket eder. İster istemez bu herkesin düşündüğü ve istemsizce yaptığı bir harekettir. Bu yüzden alışverişe başlarken seçeceğiniz sepet, alışveriş listenize bağlı olmalıdır. Bunu önemsemez ve yalnızca birkaç ürünlük bir liste ile gidip elinize büyük bir sepet alırsanız, ihtiyacınız olmayan ürünleri de sepeti doldurma isteği ile satın alıp listenin dışına çıkarak bütçenizi aşmanız işten bile değildir. Büyük sepetlerin tercih sebebi de genellikle tekerlekli olması ve bu yönüyle kolaylık sağlamasıdır. Ancak elinizde uzun bir liste yoksa zaten küçük bir sepette taşımanız gereken ve size yük olacak çok fazla ürün olmayacak, alışverişiniz de kısa süreceği için uzun süre taşımak zorunda da kalmayacaksınızdır.

 

İndirimlerin Takipçisi Olun

Çoğu yerel ve uluslararası market indirim günleri düzenler veya bazen herhangi bir üründe diğer marketlerde olmayan bir indirim yapar. İndirimde yapılan bu ürün sizin alışveriş listenizde en maliyetli konuma sahip ya da en çok ihtiyaç duyduğunuz ürün olabilir. İhtiyacınız olan ve indirim yapılan ürünün bulunduğu ekonomik reyon, bütçenizi aşmamak konusunda fazlasıyla işinize yarar. Bu yüzden marketlerin indirim günlerini ve kampanyalarını takip ederek market alışverişinde büyük oranda tasarruf yapabilirsiniz. Ancak marketlerde sıkça tekrarlanan bir yanlış da vardır ki o da alınan ürünün indirimli olduğunu sanmak ve tam emin olmadan sepete koymaktır. Markette gördüğünüz indirim etiketinin sizin istediğiniz ürüne ait olup olmadığını ısrarla sorarak emin olmalısınız.

 

Vazgeçmesini Bilin

Bir ürünü alışveriş listenize yazmış, markette sepetinize koymuş ve aldığınız reyondan fazlasıyla uzaklaşmış olsanız da bir ürüne ihtiyacınızın olmadığına kanaat getirdiyseniz küçük sebeplerden dolayı onu almak zorunda hissetmemelisiniz. Sonuçta ürünü kendi reyonuna götürmek sizden bir ömür almaz. Aceleniz varsa o ürünü başka bir reyonun yanına koyabilirsiniz ya da kasada kasiyere de ürünü almaktan vazgeçtiğinizi söyleyebilirsiniz. Hissedeceğiniz önemsiz çekinceler yüzünden alışveriş fişinizin kabarmasına izin vermemelisiniz.

 

Aç Gitmemeye Özen Gösterin

Aslında küçük bir detay gibi gözükse de alışveriş fişinizde hiç de az yer kaplamayacak bir diğer nokta alışverişe aç gitmektir. İnsanın gördüğü her yiyeceği alma isteği oluşturan ve mutfakta tasarruf yapmayı zorlaştıran bu durum, sepetinizin birçok abur cuburla ya da gereksiz yiyeceklerle dolmasına sebep olur. Asıl amacınıza, yani yalnızca ihtiyacınız olan ürünleri satın almanıza odaklanmanız zorlaşır ve ekonomik alışveriş bir hayal olarak kalır.