Skip to content

Maksimalist Ev

Maksimalizmi, minimalizmin zıttı veya minimalizmden türemiş bir akım olduğu için "post minimalizm" olarak tanımlayanlar da bulunuyor. Maksimalizme dair kesin olan detayların başındaysa son yıllarda giderek daha da popüler olan minimalizmin kısıtlayıcı kalıplarına uymak istemeyen bir kesim olduğu ve bu kesimin minimalizmi genellikle "sıkıcı" olarak tanımladığı gerçeği geliyor. Maksimalizm kavramı, minimalizmin yayılmasıyla birlikte ortaya çıkmış olsa da aslında kökleri victorian dönemlere kadar uzanıyor. Geniş mekanlar, büyük eşyalar, vintage esintiler, iddialı renkler, bu akımın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. İşte maksimalizme dair öğrenmek isteyebileceğiniz tüm detaylar...

 

Maksimalizm Nedir? Maksimalist Ne Demek?

Maksimalizm, daha çok dekorasyon alanında kullanılsa da genel olarak gösterişli, abartılı, kalabalık görünen stillerin tümünü kapsıyor. Bu nedenle maksimalizme yalnızca dekorasyon alanında değil; modadan gastronomiye pek çok farklı alanda rastlanıyor. Tahmin edilebileceği üzere "Maksimalist nedir?" sorusunun cevabını ise "Bu akımı dekorasyonda ya da hayatının genelinde uygulayan kişi." cümlesi oluşturuyor. Örneğin; Iris Apfel, giyiminden dekorasyon anlayışına kadar genel olarak maksimalist bir ikon olarak kabul ediliyor. Dünyaca ünlü rapçi M.I.A. da giydiği rengarenk, gösterişli ve büyük kıyafetler, takılar nedeniyle özellikle giyim açısından maksimalist olarak adlandırılıyor.

 

Maksimalist Dekorasyon Kuralları Nelerdir?

Maksimalizm akımı, hayatın geneline yayılsa da en çok iç mimari ve dekorasyon amaçlı tercih ediliyor. Nasıl ki minimalizmin kendine has, karakteristik dekorasyon kuralları bulunuyorsa maksimalizmin de bu tarz özgün ilkeleri bulunuyor. Maksimalist dekorasyonun olmazsa olmazları ise şu şekilde:

  • Tüm detaylarda göze çarpan bir genişlik, büyüklük ve görkem olması gerekiyor. Büyük masalar, geniş koltuklar, görkemli tablolar ve benzeri masif ayrıntılar maksimalizmin kodları arasında bulunuyor.
  • Uyumlu veya zıt fark etmeksizin; "Ne kadar çok renk o kadar iyi." düşüncesi de yine diğer bir maksimalizm anlayışını meydana getiriyor. Rengarenk duvar kağıtları, canlı renklerde motiflere sahip olan halılar ve renkli koltuklar, maksimalizmde kendisine yer bulan eşyalardan birkaçını oluşturuyor.
  • Maksimalizmin diğer karakteristik özelliklerinin başında eşyalar kadar aksesuarlara da evlerde yer vermek geliyor. Bu nedenle maksimalist yaşam alanlarında şamdan, puf, biblo, tablo ve saat gibi pek çok aksesuara rastlanabiliyor.
  • Vintage detaylar ise maksimalist evlere oldukça şık dokunuşlar katmak için kullanılıyor. Vintage sehpalar, oymalı koltuklar ya da doğrama masalar, vintage ile maksimalizmi bir araya getiren parçalar arasında yer alıyorlar.
  • Maksimalizmde iddialı sayılan kadife, deri ve tüylü malzemeleri olabildiğinde sık kullanmak gerekiyor. Kadife puflar, deri koltuklar ya da tüylü halılar akla gelebilecek ilk maksimalist eşya örneklerinin başında geliyor.
 

Maksimalist Ev Dekorasyon Fikirleri

Maksimalizm, adeta evlerde bir karnaval havası yarattığı için çok fazla dekorasyon fikri ve detay içeriyor. Örneğin; büyük ve taşlı flamingo avizeler, aynı duvarda birden fazla renk veya duvar kağıdı, kapitoneli koltuklar, ihtişamlı berjerler, maun masalar, maksimalist dizayna dair fikir edinmenizi sağlayan parçalar arasında bulunuyor. Tüm bu eşyalarda çok fazla uyuma takılmadan vintage ve nostaljik detaylara da yer verebilirsiniz. Zaten günümüzün hızlı tüketim anlayışı içinde maksimalizme dair çok fazla ilgi çekici seçenek olmadığı için geçmişte kullanılan parçaları değerlendirmek hem maksimalist hem otantik bir davranış sayılıyor.

Renkler de maksimalizmde cömertçe kullanılması gereken detayları meydana getiriyorlar. Duvarlarda, koltuklarda, tablolarda ve diğer tüm ayrıntılarda bir rengin farklı tonları ya da birbiri ile alakasız renkler de bolca kullanılabiliyor. Abajurlar, duvar lambaları, açık raflar da yine maksimalist anlayışın yaşam alanlarındaki yansımaları arasında önemli bir rol oynuyor.