Skip to content

 

Makrome Nasıl Yapılır?

 

Makrome ipi, son zamanlarda hem duvar süsü yapımı hem de aksesuar yapımında yoğun olarak tercih edilir. Bunun en büyük nedeni ise hem doğal hem de şık görünümlü bir malzeme olmasıdır. Ancak makrome teknikleri diğer ip çeşitleri ile de uygulanabilir. Makrome tekniklerini uygulayarak yapabileceğiniz farklı ev aksesuarlarıyla evinize bambaşka bir tarz kazandırabilirsiniz. Oldukça kolay bir örgü çeşidi olan makrome duvar süsü yapımını öğrendikten sonra yaratıcı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

Makrome Nedir?

Makrome çeşitli ip modellerini düğümleme tekniğiyle yapılan tekstil ürünlerine verilen isimdir. Bunun yanı sıra, bu düğümleme tekniğine genel olarak makrome denir. Makrome çalışmalar genellikle duvar süsü, takı, anahtarlık, masa örtüsü gibi dekoratif ürünlerde kendini gösterir. Makrome çalışmalarda atılan düğümler resif ya da kare düğümlerdir. Denizciler tarafından yoğun olarak kullanılan bu düğüm biçimi oldukça sağlamdır. Makrome çalışmalar farklı tarz ve tekniklerle üretilebilir. Örneğin, Cavandoli adı verilen makrome tarzı geometrik ve serbest formlu desenler oluşturmak için yoğun olarak tercih edilir. Bu tarz, genellikle tek bir düğümde çift yarım aks modeliyle oluşturulur. Oldukça estetik bir görünüm yaratan bu tarzı, duvar süslerinde sıklıkla görmek mümkündür. Makrome çalışmalarında pamuk sicim, jüt ip, keten, kenevir ya da deri malzeme kullanılabilir. Tamamen kişinin yaratıcılığına bırakılan malzeme seçimi, ortaya oldukça ilginç çalışmaların çıkmasına olanak sağlar. Farklı malzemeler kullanılarak üretilen makrome duvar süsü çeşitleri boncuk, taş, pul ya da düğme gibi yan aksesuarlarla zenginleştirilebilir. Kişinin zevkleri ve yaratıcılığına göre farklı tasarımlar oluşturulabilir.

 

Makrome Nasıl Yapılır?

Makrome ev süsleri yapımı oldukça kolaydır. Makrome örgünün temelinde gergin biçimde atılmış düğümler vardır. Makrome ip ile duvar süsleri yapımı hakkında en çok dikkat edilmesi gereken husus ipi her zaman gergin tutmaktır. Peki, makrome yapımı ile duvar nasıl örülür?

  • Çift düğümle oluşturulan kare düğüm motifi yapılacaksa dört iplikle makrome çalışılır. İp ortadan ikiye ayrılır ve sabitlenir.
  • Yanlara dizilen ipler, sırasıyla örülür. Öncelikle, en sağdaki ip diğerinin üstüne hizalanarak tutulur, diğerinin üzerinden alınır ve alttan geçirilir.
  • Son olarak alttaki boşluktan çıkarılır ve gergin biçimde düğümlenir. Aynı işlem en soldaki ip ile ters yöne uygulanır. Sırasıyla tüm ipler makrome tekniğiyle düğümlenir.

 

Makrome ile Dekorasyon Örnekleri

Makrome oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Makrome duvar süsleri modelleri oldukça yaygın olsa da temelde makrome tekniğiyle düğüm olan şeyler makrome sınıfına girer. Makrome duvar dekorasyon örnekleri ve anahtarlıktan takıya kadar her alanda diğer makrome örneklerini görmek mümkündür. Ev dekorasyonunda ise makromenin oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. İşte, makrome ile dizayn edilmiş duvar motifleri ve dekoratif eşyalar:

  • Makromenin en yaygın kullanımı duvar süslemeleridir. Duvar süslemeleri genellikle üçgen formlu, daire formlu ya da kare formlu olabilir.
  • Makrome ile yapılan dekoratif eşyaların içerisinde tavana monte edilen salıncak çeşitleri de bulunabilir. Hamak mantığıyla dizayn edilen makrome salıncaklar, hem dekoratif hem de işlevsel açıdan oldukça kullanışlı ve şıktır.
  • Makrome duvar süslerinde görmeye alışık olduğunuz renk her ne kadar beyaz ve krem tonları olsa da makrome ip farklı renklerde de tercih edilebilir. Bu noktada evinizin genel tarzı ve renk skalası önem taşır. Sarı, pembe ya da mavi ip kullanarak özgün makrome çalışmalar yaratabilirsiniz.
  • Makrome duvar süslerinin ahşap dal ile kompozisyon olarak kullanımı oldukça yaygındır. Bu kullanım tarzı makromenin doğallığını ön plana çıkarır.
  • Makrome örgü tekniğiyle saksı sarkaçları yapabilirsiniz. Hem iç hem de dış mekanda oldukça şık bir görünüm sağlayan makrome saksı sarkaçları farklı renklerde tercih edilebilir.
  • Ayrıca tavana monte edilen makrome sarkaç tasarımı düz bir plaka ile kullanıldığında vazo, saksı, fotoğraf çerçevesi gibi farklı dekoratif ürünlerin sergilenmesi için kullanılabilir.