Skip to content

 

Kışlık Hazırlık Önerileri

Evde kış hazırlıkları; erzak dolabının düzenlenmesinden kalorifer peteklerinin bakımının yapılmasına, tarhana hazırlanmasından dekorasyondaki değişikliklere kadar pek çok konuyu kapsar. Kışa her yönden hazır bir şekilde girebilmek için tavsiyeleri uygulamalı ve yiyecek stoklarınızı yapmalısınız. Genellikle mutfaktan çıkan salça kokularıyla özdeşleşen kış hazırlıkları evin tümüyle kışa hazır olmasını sağlamak için pek çok aşamadan oluşur. Bunlar hem kışı çok daha tasarruflu bir şekilde geçirmek hem de kış aylarına kullanışlı biçimde dizayn edilmiş bir evde girmek için önemlidir. “Kış hazırlıkları için neler yapılır?” diye merak ediyorsanız yazımızdaki kışlık hazırlıklar ile ilgili tavsiyeleri göz önünde bulundurarak siz de evinizde büyük bir değişime gidebilirsiniz.  

 

Kışa Hazırlık İçin İşe Mutfaktan Başlayın

 

Kışlık mutfak hazırlıkları için erzak dolabının düzenlenmesinden kışlık konservelerin hazırlanmasına kadar pek çok süreci iyi bir şekilde planlamanız gerekir. Sebzelik dolap düzenlemesi de buna dahildir. Böylece hem tarihi geçmiş gıdaları eleyebilir hem de yeni hazırladığınız kışlık konserve çeşitleri için yer açabilirsiniz. Dolapları düzenlemenin yanı sıra konservelerin hazırlığına da vakit kaybetmeden başlamalısınız. Domates saklama usulleri arasında bulunan dondurulmuş domates rendesi, domates salçası konservesi ve domates suyu konservesi yaparak kış boyunca yemeklerinizde domatesin vereceği lezzetten mahrum kalmamanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutfaktaki kış hazırlıklarının vazgeçilmezi olan tarhana ve turşu kavanozlarını hazırlamayı da unutmamalısınız. Ayrıca şimdiden kesme makarna ve erişteleri hazırlayarak kış boyunca hem taze hem de lezzetli gıdaları erzak dolabınızda kolay ulaşılabilir şekilde bulundurabilirsiniz. Konserveler için cam kavanozları, kesme makarna ve toz tarhana için ise temiz bez torbaları tercih etmelisiniz. 

 

Isınma Konusunda Sorun Yaşamamak İçin Isı Yalıtımını Kontrol Edin

Kış aylarına girerken alacağınız çok basit önlemler ile soğuk havalarda yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün. Öncelikle kombinizin bakımını yaptırmalı ve değişiklik gerekiyorsa yeni bir kombi taktırmalısınız. Pencere ve çatılarınızda ısı yalıtımı yaptırarak evinizin daha kolay ısınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kalorifer peteklerinde birikmiş olan havayı aldırmanız ve petekleri temizlemeniz enerji tasarrufu konusunda size yardımcı olur. Kalorifer peteklerini temizleterek tesisatta meydana gelebilecek hasar ihtimalini de en aza indirebilirsiniz. Eğer önceki senelerde bu önlemleri almış olmanıza rağmen yine de evinizde ısınma sorunu yaşadıysanız bu seneki kış aylarına çok daha hazırlıklı girebilmek için bir elektrikli ısıtıcı edinebilirsiniz. 

 

Giysi Dolaplarınızı Gözden Geçirin

Giysi dolaplarınızdaki yazlıkları hurçlara doldurduktan sonra kışlık kıyafetlerinizi yıkayıp dolaplarınıza yerleştirebilirsiniz. Eğer kalabalık bir aileniz varsa bu süreç biraz uzun sürebileceği için değişimi çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmek için bazı adımları takip edebilirsiniz.

İlk olarak ortadan kaldıracağınız eşyalarda yerden tasarruf edebilmek adına vakumlu hurçlar alabilirsiniz. Yazlık kıyafetlerinizi hurçlara kaldırmadan önce bir daha giymeyeceklerinizi eleyebilirsiniz. Benzer şekilde kışlık kıyafetlerinizi dolaplara yerleştirirken de bir eleme sürecinden geçirmenizde fayda olur. Hazırladığınız hurçlara aile üyelerinin isimlerini yazarak yaza girdiğiniz dönemde zorluk yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yazlık kıyafetlerinizi hurçlara koyarken temiz ve kuru olmalarına da dikkat etmelisiniz. Dilerseniz güzel kokmaları için her bir hurca kokulu sabunlar ya da lavanta yerleştirebilirsiniz. 

 

Ev Dekorasyonunda Değişiklikler Yapın

Kışa hazırlık yaparken evinizin dekorasyonunda da bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Öncelikle yazlık kilimlerinizi bir köşeye kaldırıp yerine kalın ve yumuşak halılarınızı koymalısınız. Kilimlerinizi kaldırırken yıkayıp muşambalara sararsanız yaz aylarına girerken çok daha büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz. Kombiyi yaktığınız zaman ısınmanızı engelleyen şeylerden bir tanesi de kalorifer peteklerinin önüne denk gelen mobilyalar olur. Bu yüzden mobilyalarınızın yerini peteklerin önünü kapatmayacak şekilde değiştirebilirsiniz. Kış akşamlarında evinizde televizyon izlerken üzerinize örtebileceğiniz polarları ve battaniyeleri salonun bir köşesinde bulundurarak hem kullanışlı hem de keyifli bir ortam yaratabilirsiniz.