Skip to content

Evde Tasarruf Yöntemleri

Çok harcama yapmıyor olsanız da cebinizdeki paranın çabucak azaldığını hissedebilirsiniz. Çoğu kişinin bir türlü anlam veremediği bu durum aslında günlük yaşamdaki küçük detayların bir araya gelerek büyük bir harcama yükü oluşturmasından kaynaklanır. Özellikle ev ekonomisi evde tasarruf yapmayanlar için sürekli sarsılır. Evde ekonomi yapmanın yolları saymakla bitmese de en çok dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda bulabilirsiniz. Ev ekonomisi nedir ve ev ekonomisi nasıl yapılır, öğrenmeye hazır mısınız?

 

Faturalara Dikkat

 • Evde tasarruf yapmak için ilk nokta faturalardır. Enerji tasarrufu sağlayan ampuller, normal ampullere oranla yüksek maliyeti yüzünden gözünüzü korkutabilir ancak ay sonu elektrik faturanızı görünce uzun vadede bu ürünlerin ne kadar ekonomik olduğunu kendiniz de göreceksiniz.

 • Yüksek sınıf beyaz eşyalar enerji tasarrufu özelliği sayesinde elektrik kullanımını azaltır. Başta alırken fiyatı yüksek gelebilir. Bu noktada “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” cümlesini hatırlayın ve alacağınız beyaz eşyanın 10-15 senelik kullanım ömrü süresince sağlayacağı %60’a varan enerji tasarrufunun aile bütçenize yapacağı pozitif etkiyi tekrardan düşünün.

 • Tasarruflu musluk ve duş başlığının yanında çift hazneli sifonlar kullanarak su tüketiminin kaşla göz arasında en fazla gerçekleştiği alanda yüksek oranlarda su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 • Bulaşıklarınızı yemek yedikten sonra pratik olsun diye elde yıkamaktansa makineye doldurun ve makine dolmadan çalıştırmamaya dikkat edin. Özellikle yüksek sınıf bulaşık makineleri en az suyla en yüksek verimi almak için özel olarak üretilir.

   

Hem Sepetiniz Hem Cüzdanınız Dolu Kalsın

 • Sağlam bir ev ekonomisi için alışverişte dikkat etmeniz gereken asıl nokta az ürün almak değil, doğru ürünü doğru fiyata almaktır. Bu yüzden mahallenizdeki ya da ilçenizdeki marketlerde fiyat araştırması yaparak hangi ürünün hangi markette daha uygun olduğunu gözlemleyin. Bazen büyük farklar yaratabilen bu araştırmanın yanında marketlerin kampanyalarını da takip ederek alışveriş sepetinizi doldururken cüzdanınızın boş kalmasını önleyebilirsiniz.

 • Marketler, müşterilerin daha fazla alışveriş yapması için tasarlanır. Bu yüzden alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlayın ve yanınızda da bu ürünleri satın alabilecek kadar para bulundurun. Böylelikle küçük psikolojik oyunlara isteseniz de düşmemiş olursunuz.

 • Mümkün olduğunca evde yemeye özen gösterin. En basitinden işe giderken dışarıda kahvaltı etmektense biraz erken kalkıp evde bir şeyler yiyerek günlük harcamalarınızdan kısabilirsiniz. Artan yemekleri de olabildiğince bir sonraki öğün için saklayın.

 • Yemek yaparken fark etmeden fazla malzeme kullanmak, elinizdeki malzemelerin kolayca bitmesine sebep olur. Bu yüzden tariflerinizde doğru ölçüleri yazmaya ve bu ölçülere uymaya dikkat  edin.

   

Bozulduysa Tamir Olsun, Ekonominize Katkı Olsun

 • Evinizde bozulan bir eşya olduğunda aklınıza ilk gelecek parlak fikir, atıp yenisini almak olmasın. Bozulmadan önce gayet kullanışlı olan eşyalarınızı tamir ettirerek bütçenizi büyük masraflardan kurtarabilirsiniz. Bir ürünün yenisinin çıkması, elinizdekini ilk fırsatta değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez.

 • Bu konuda en önemli noktalardan bir tanesi de yırtılan ya da sökülen eşyalardır. Kıyafetlerinizin başına olumsuz bir durum geldiyse dikilebilir ya da yama yapılabilir olup olmadığını kontrol edin. Siz yapamıyorsanız yapabilen bir dostunuza ya da mahallenizdeki terziye gitmeye üşenmeyin.

 • Artık işe yaramaz hale gelen eşyalarınızı başka bir şekilde kullanmak da yine aile ekonomisi üzerindeki yükü azaltabilir.

   

Evinizi Yenilerken Cüzdanınız Eskimesin

 • Kimi zaman evinizdeki mobilyalardan sıkılabilirsiniz. Bu durumda ilk yol, bütün eşyaları yenilemek olmamalıdır. Küçük süsleme dokunuşlarıyla eşyalarınıza yenilik katabilir ve sıkıldığınız görünümden uzaklaştırabilirsiniz.

 • Bulacağınız farklı dekorasyon fikirleri ile mobilyalarınızın yerini değiştirirken havasını da değiştirebilirsiniz. Senelerdir aynı konumda bulunan bir koltuk, farklı bir fikirle birleştiğinde görüntüsü değişmese de bambaşka bir atmosfer yaratabilir. Bunun için yeni dekorasyon fikirleri araştırabilir ya da kendiniz deneyerek bu fikirleri keşfedebilirsiniz.

Aklınızda “Ekonomi nasıl yapılır?”, “Nasıl tutumlu olunur?”, “Evde nasıl tasarruf yapabiliriz?” bir soru kalmaması açısından detaylıca oluşturulan bu yazıyı tabii ki yalnızca okumak yetmiyor. Her maddeyi unutmamak için not alabilir, favorilere ekleyebilir ve aile içinde “Tutumlu olmak için neler yapmalıyız?” şeklinde düşünmeye başladığınızda açıp tekrardan okuyabilirsiniz.