Skip to content

 

El Yapımı Yılbaşı Ağacı Süslemeleri

Yeni yıl heyecanını yaşam alanlarına taşımak isteyenler, evlerine, iş yerlerine yılbaşı ağacı kurabilir. Ancak o güzel, yeşil çam ağaçları süslenmeden yeni yıl coşkusunu yansıtamaz. Hazır süsleri kullanmak basit olsa da özenle evde uğraşmak kadar keyif vermez. Süslemelerde kendinden bir iz görmek isteyenler, süs çalışması esnasında çocukları ile ortak vakit geçirmek için ev yapımı süslemeler arayanlar ise dakikalar içinde hazırlanan özel süs önerilerini dikkate alabilir. İşte evde kolaylıkla yapacağınız, çocuğunuzla beraber emek harcayabileceğiniz birbirinden sevimli yılbaşı süslemeleri:

 

Yılbaşı Ağacı Süsleri İçin Hazırlıklarını Yapın 

Evlerinize, iş yerlerinize cıvıl cıvıl yeni yıl coşkusu getirecek süslemeleri yapmak için biraz yapıştırıcı, renkli kağıt, karton, rengarenk keçeler, eski ampuller, biraz renkli sim, eski yün yumakları, makas ve mutlu anılarla dolu fotoğraflar yeterli. İster gerçek bir çam ağacı, ister kartondan veya plastikten yapılmış üçgen bir stand olsun, mutlu fotoğraflarınızı mandallarla üzerine tutturarak, kendi çam ağacınızı süsleyebilirsiniz.

 

Birbirinden Eğlenceli Yılbaşı Süsleri Yapımı 

1- Karton Minyatür Ağaç: Çam ağacı süsleri için ilk örnek. Yeşil, küçük bir çam süsü. Bunu yapmak için kartonları üçgen şeklinde kesebilirsiniz. Avuç büyüklüğündeki üçgen kartonlara çapraz hareketlerle dolayacağınız yeşil yünler ona çam ağacı görünümü verecektir. En tepeye yapışkanlı bir yıldız stickerı ekleyebilirsiniz. Arkasına yapıştırıcı ile bir asma ipi yapıştırdıktan sonra çam ağacına asabilirsiniz.  

2- Keçeden Baston Şeker: Elinizdeki kırmızı ve beyaz keçeleri bir kenara ayırınız. Beyaz kaşeyi baston şeklinde kestikten sonra, üzerinde kestiğiniz kırmızı keçe şeritlerini veya kurdeleleri yapıştırmalısınız. Kenarlarını da kırmızı iplikle diktikten sonra bir asma ipi yaptırarak tasarımı tamamlayabilirsiniz.

3- Kozalaklardan Süs: Elinizde eski çam kozalakları varsa yılbaşı ağaç süsleri hazırlamanız çok kolaydır. Kozalakları akrilik boya ile dilediğiniz renge boyayabilirsiniz, kuruduktan sonra üstlerine yapıştırıcı veya silikon ile boncuklar yapıştırabilirsiniz.  

4- Dantel Kar Taneleri: Eğer tığ işlerine alışkınsanız, çam ağaçlarına asabileceğiniz kar şekillerini kendiniz örebilirsiniz. Ortaya batarak, zincir çekerek kolaylıkla yapabileceğiniz kar şeklindeki dantelleri birkaç renk ipten örerek oluşturabilirsiniz.  

5- Eski Ampullerden Süs: Evinizdeki eski mum veya yuvarlak ampulleri simle kaplayarak kendi yeni yıl süslerinizi oluşturabilirsiniz. Rengarenk simlerle, pullarla süslenen ampuller çam ağacınıza renk katar.

6- Keçeden Ağaçlar: Rengarenk keçelerden çam ağacı şeklinde parçalar keserek birbirine dikebilir, küçük ağaçlarınızı inci ve boncuklarla süsleyebilirsiniz. Bu süsleri çocuklar da çok sevecektir.  

7-  Kardan Adamı Unutmayın: Keçe veya kartonlardan yapacağınız kardan adamları da asmayı unutmamalısınız. Burnu, kolları ve düğmeleri için biraz dikiş gerekebilir ama emin olun emeğinize değecektir.  

8- El Yapımı Geyik: Yeni yılın değişmez ikonlarından geyikleri de keçeden yapabilirsiniz. İki renk keçe kullanmanız yeterli. Birinden geyiğin yüzünü keserken, diğer için burnu ve boynuzlarını yapabilirsiniz. Son olarak belirgin renklerde bir iple göz ve ağız dikmeniz yeterli. İşte yeni yıl geyiğiniz hazır.  

9- Rengarenk İkonlar: Hobi ürünleri satan yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ahşap ikonları rengarenk boyayarak yılbaşı süsü haline getirebilirsiniz. Melekler, baykuşlar, kediler, kurabiye figürleri yılbaşı ağacınızı süsleyebilir.  

10- İplerden Süs: Öncelikle alüminyum folyodan yuvarlak bir top yapmalısınız, dilerseniz zımpara ile kenarlarını pürüzsüzleştirebilirsiniz. Üzerine renkli hasır iplerinden ve düğmelerden geçirerek kendi yılbaşı toplarınızı hazırlayabilirsiniz. Rengarenk ve oldukça şık olan toplar ağacınızı renklendirmenize yardımcı olacaktır.  

Yılbaşı ağacı süsleme için son dokunuşu renkli LED ışıklarla yapabilirsiniz. Tüm süslemeleri astıktan sonra ağacın üzerine renkli LED bir zincir dolayarak ağacınızı tamamlayabilirsiniz. Yılbaşı ağacı altına yeni yıl hediyelerinizi koymayı unutmayın. Hayal gücünüzü kullanarak süsleri çeşitlendirmeniz de mümkün. Mutlu yıllar.