Skip to content

Bakliyat nedir, nasıl saklanır?

 

Bakliyatlar sofranızın vazgeçilmez lezzet kaynaklarındandır. Bu sebeple mutfağınızda bol bol yer ayırdığınız bakliyatları nasıl muhafaza edeceğiniz önemli bir konudur. Dengeli bir beslenme için hemen hemen her öğünde sofranıza getirdiğiniz bu lezzet ve sağlık deposu yiyecekleri, uygun koşullarda ve sürelerde saklarsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bakliyat saklama konusunda dikkatli davranmanızda fayda var. Peki beslenmenizde bu kadar önemi olan bakliyat nasıl saklanmalı?

 

Gıda Güvenliğinin Önemi: Kuru Bakliyat Nasıl Saklanır?

Kuru baklagillerin saklanması konusu çok önemlidir. Dikkat edeceğiniz birkaç noktayla oldukça da basittir. Satın aldıktan hemen sonra uygulayacağınız birkaç adım saklama konusunda sizi çok yormadan gerekenleri yapmanızı sağlayacaktır. 

  • Öncelikle satın aldığınız bakliyatları paketinden çıkardıktan hemen sonra bir göz kontrolünden geçirmeli ve böceklenmeye müsait ya da şekli fazlasıyla bozulmuş taneleri ayırarak atmalısınız.

  • Kuru baklagilleri cam kavanozlarda saklamanızda fayda var. Dışarıdan görüntü kontrolü yapabilmeniz için de bu önemlidir. 

  • Bakliyat kavanozlarınızı mutlaka ışık ve ısıdan korunaklı bir alanda saklamalısınız. Bu gibi değişkenler bakliyatlarınızın çabuk bozulmasına, kalitesinin düşmesine veya böceklenmeye sebep olabilir. 

  • Kullanacağınız kavanozlar genellikle bu tür gıdalar için üretilmiş vakum kapaklı ürünler ve kuru bakliyat saklama kapları olursa bakliyatlarınızın ömrü daha da uzayabilir.

  • Bakliyat saklamanın bir diğer yolu da bez torbalardır. Yeni aldığınız bakliyatları temiz bir bez torbada saklarsanız nem ve küf oluşumunun da önüne geçebilirsiniz. Üzerine hangi bakliyat olduğunu ve satın alma tarihinizi de yazarsanız kullanım esnasında büyük kolaylık sağlayabilirsiniz.

  • Ayrıca bakliyatlarınızda nemlenmenin önüne geçmek için bir kiloluk bakliyat kavanozuna bir kaşık tuz atabilirsiniz.

  • Bakliyatlarınızı sadece kuru olarak saklamak zorunda değilsiniz. Bu noktada dondurucudan yardım alabilirsiniz. Özellikle kafa karıştıran kuru fasulye nasıl saklanır gibi sorularınızın yanıtı da olacak bu yöntem aynı zamanda kolaylık da sağlayacaktır. Kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlarınızı haşlanmış olarak dondurucu kısmında saklayabilirsiniz. Haşlarken kaşıkla fazla karıştırmanız ve çok yumuşayacak şekilde haşlamanız önerilmez. Hafif diri kalacak şekilde haşladıktan sonra tek yemeklik parçalara bölerek, kilitli saklama poşetleri içinde dondurucuda uzun süre muhafaza edebilirsiniz. 

  • Bu saklama yöntemlerini öğrendikten sonra aklınıza "kuru bakliyat buzdolabında saklanır mı?" şeklinde bir soru gelmiş olabilir. Fakat uygun şartlar sağlandığı takdirde kuru olarak muhafaza ettiğiniz bakliyatları buzdolabına koymanıza gerek yoktur. Saklandıkları ortamın sıcaklığı 18 derece olacak şekilde muhafaza edilmeleri yeterlidir. Buzdolabı ekstra olarak nem verebileceğinden kuru ve serin bir erzak dolabı yeterli olacakır. 

 

Bir Mutfak Kabusu: Bakliyat Nasıl Böceklenir?

Birçok kişinin başına gelebilen ve gördüğünüz andan itibaren tam bir kabus yaşatan bakliyat böceklenmesini yaşamamak için dikkatli olup, düzenli olarak bakliyatlarınızı kontrol etmelisiniz. Bunun yanında dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile böceklenme ya da kurtlanma gibi olumsuz durumları yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Peki bakliyat nasıl kurtlanır? Aslında bakliyatlardaki böceklenme ve kurtlanma  marketlerdeki raf bekleme süresinde de başlamış olabilir. Isı yüksekliği nedeniyle nemlenen bakliyatlar böcek ve kurt oluşumuna uygun zemini hazırlar. Bu yüzden marketten satın alma işlemi yaparken de paketi sallamanızda fayda var. Eğer paketin dibinde un gibi incecik bir tabaka görüyorsanız böceklenme başlamış olabilir. Bu ürünleri satın almamanızda fayda var. Evde böyle bir görüntüyle karılaşmamanız için ara ara bakliyatlarınızı geniş bir tepsi üzerine sermeli ve havalandırmalısınız. Bakliyatlarınızı sakladığınız kavanoza yada bez torbaya kurutulmuş defne yaprağı atarak da böceklenmenin önüne geçmeniz mümkün. Mutlaka nemsiz, ışık ve ısıdan etkilenmeyecek dolaplarınızı bakliyatlarınıza ayırmalısınız. Bu noktada bez torbaların bakliyat saklama konusunda çok uygun olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu sayede nem ve küf oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

 

Erzak Dolabındaki Karmaşanın Önüne Geçin

Son olarak mutfaktaki her yiyeceğin saklanmasında işe yarayan bir püf nokta olarak; mutlaka kategorilere ayırdığınız ve özel kaplar kullandığınız bir düzeniniz olsun. Kavanoz ve saklama kaplarınızı  bakliyatlar için olduğu gibi her bir ürün grubu için ayrı konseptlerde ve renklerde seçerseniz uzaktan bile ayırt edebilirsiniz. Böylelikle yemek hazırlama sürecinde zaman da kazanmış olursunuz. Önce gıda güvenliğine önem vermeli ve ara sıra genel bir kontrol yapmalısınız.