Mini teraryum ile ufak alanları canlandırın

Evinizin genel görünüşü söz konusu olduğunda küçük dokunuşlar büyük farklar yaratabilir. Teraryumlar küçük bir alanı süslemenin veya odaya taze bir dokunuş katmanın kolay bir yoludur. 

Ufak boyutlu ancak çok etkili oluşlarından dolayı, bu şık aranjmanlar dışarıyı içeriye taşımak için birebirdirler. Burada size eski bir ampul kullanarak teraryum yapımının aşamalarını göstereceğiz. 

İhtiyacınız olanlar: 

 • Cif Amonyaklı Krem 
 • Mikrofiber bez
 • Kullanılmış bir yuvarlak ampul
 • Kargaburun
 • Düz uçlu tornavida
 • Metal şiş veya zımba
 • Koruyucu gözlük ve eldiven
 • Yapışkanlı silikon destekler (veya mini  teraryumunuzu asmak istiyorsanız ip)
 • Kum
 • Yosun
 • Sukulentler, ufak bitkiler veya çiçekler 
Terrarium_step1 

Adım 1: Ampulünüzü temizleyin 

Eğer ampulünüz önceki işinden emekli oldu ve biraz tozlandıysa, şimdi onu yenilemenin tam zamanı. Nemli mikrofiber bir beze bir damla Cif Amonyaklı Krem damlatın ve tozu ve kiri temizlemek için yüzeyini silin. Duruladıktan sonra, eski bir kurulama beziyle kurulayın. Artık tertemiz ampülünüz geri dönüştürülmeye hazır. 


Terrarium_step2  

Adım 2: İçindeki telleri çıkarın

Koruyucu gözlüklerinizi takın, eldivenlerinizi giyin ve bir sonraki adım için önünüze bir paket kağıdı veya gazete serin. Kargaburun ile ampulün bağlantı yerindeki bakır kısmın kenarlarını soyun. Kenarını kaldırdıktan sonra bakır kısım tamamen çıkana ve ufak bir delik belirene kadar çekin. 

Düz uçlu bir tornavida ile deliği zorlayın ve ampulün sonundaki siyah camı kırın. Ardından, kargaburun ile içindeki telleri dikkatlice çıkarın, böylece mini teraryumunuzun içerisine dolduracağınız kum, yosun, bitkiler ve çiçekler için yer açılmış olacaktır.


Terrarium_step3    

Adım 3: Yapışkanlı silikon destekler takın veya ip bağlayın

Bu adım teraryumun nasıl sabitleneceğini gösteriyor. Bir yere asmak mı istiyorsunuz, yoksa düz bir yerde sabit dursun mu istiyorsunuz, karar verin. Mini teraryumuz bir masada ya da tezgâhta duracaksa, bir tarafına silikon destekler koyun. Teraryumunuzu asmak istiyorsanız, metal şiş veya zımba kullanarak metalin her iki tarafına birer delik açmanız ve bu deliklerden ip geçirerek her iki tarafta düğüm atmanız gerekir.


Terrarium_step4  

Adım 4: Mini teraryumunuzu doldurun

Teraryumunuzun nasıl durması gerektiğine karar verdikten sonra, dibini bir miktar kumla doldurun, ardından da yosun, ufak bitkiler veya çiçekler koyun. Böylece teraryumun üçte biri dolmuş olur (ve bitkileriniz içinde büyüyebilir).


Terrarium_step5  

Adım 5: Yerine koyun

Bizce bu mini teraryumlar banyoda, pencere önlerinde, şömine üstlerinde veya dışarıda harika duruyorlar. Işık alıp parlamaları yeterli, nereye isterseniz oraya koyun.

Nereye koyarsanız koyun, içine ne ekerseniz ekin, evinize özel bir dokunuş katmak adına onları nasıl kullandığınızı görmeyi çok isteriz. 

Projemizi denediniz mi? Facebook sayfamızda yaptığınız teraryumları bizimle paylaşın.

TOP